INFORMACJE DLA RODZICÓW
Procedury bezpieczeństwa i postępowania w sytuacji zagrożenia uczniów i pracowników ZPO w Kazanowie” zostały uaktualnione w październiku 2017 roku i zawierają podstawowe informacje dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach zagrożenia :
W załączeniu przedstawiamy WYCIĄG z „Procedur bezpieczeństwa i postępowania w sytuacji zagrożenia uczniów i pracowników ZPO w Kazanowie”, z którymi powinien zapoznać się rodzic lub inny opiekun prawny. Dokument zawiera również Wykaz osób i instytucji z danymi teleadresowymi, telefony zaufania, do których można zgłosić się o wsparcie w sytuacjach wymagających pomocy.
Osoby trzecie bezzasadnie przebywające na terenie szkoły lub osoby zachowujące się niewłaściwie na terenie szkoły:
Postanowienia dodatkowe:
Niebezpieczne narzędzia, przedmioty i substancje:
Za przedmioty niebezpieczne uważa się: scyzoryki i noże, duże metalowe sygnety, łańcuchy, szpikulce, kije, lasery, gaz, straszaki broni, pałki gumowe lub plastikowe oraz inne niebezpieczne przedmioty, substancje chemiczne łatwopalne, wybuchowe i żrące, narkotyki, alkohol, nikotynę, leki psychotropowe, tzw. „dopalacze”.
Postępowanie w sytuacji podejrzenia, że uczeń znajduje się pod wpływem alkoholu lub innego środka psychoaktywnego:
Wagary, powtarzające się nieusprawiedliwione nieobecności na lekcjach:
Uczeń ma obowiązek przedstawić wychowawcy lub innemu nauczycielowi usprawiedliwienie za czas nieobecności natychmiast po powrocie do szkoły,
ale nie później niż w ciągu tygodnia od momentu ustania absencji.
Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, uczeń ma godziny nieusprawiedliwione, co wpływa na ocenę z zachowania. Wszystkie godziny nieusprawiedliwione w terminie - uważane są za wagary.
Postępowanie w przypadku licznych nieusprawiedliwionych nieobecności:
Samowolne oddalenie się dziecka ze świetlicy:
Zachowanie uniemożliwiające prowadzenie lekcji ( wulgarne zachowanie
w stosunku do rówieśników i nauczycieli, głośne rozmowy, chodzenie po sali, brak reakcji na polecenia nauczyciela itp.)
Zachowania agresywne uczniów w stosunku do rówieśników:
Postępowanie w przypadku agresji ucznia wobec nauczyciela, pracownika szkoły, innych osób dorosłych przebywających w szkole:
3.Dyrektor sporządza z podjętych działań notatkę i umieszczoną w dokumentacji zdarzeń.
1. Nauczyciel/ pracownik szkoły podejmuje próbę przerwania zachowania agresywnego i wstępnego rozpoznania okoliczności zdarzenia.
2. Nauczyciel/ pracownik szkoły powiadamia dyrektora szkoły o zaistniałej sytuacji.
3. W przypadku gdy osoba dorosła nie zaprzestała zachowania agresywnego, dyrektor szkoły zawiadamia policję.
4. W sytuacji wyjątkowej np. zagrożenia życia, (nieobecności dyrektora) nauczyciel/ pracownik szkoły niezwłocznie powiadamia policję.
Brak kontaktu z rodzicami/ opiekunami prawnymi ucznia:
W szkole obowiązuje zakaz korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych podczas obowiązkowych zajęć lekcyjnych
oraz zajęć pozalekcyjnych. Urządzenia te muszą być wyłączone lub wyciszone
i schowane.
W szczególnych sytuacjach, nauczyciel może udzielić zgody na skorzystanie przez ucznia z telefonu komórkowego podczas zajęć.
Podstawa prawna:
Wykaz osób i instytucji z danymi teleadresowymi do których można zgłosić się o wsparcie w sytuacjach wymagających
pomocy:
Paweł Milcarek, tel. 41 372 36 12,
Marzena Czapelska, tel. 41 372 36 12,
ul. Krakowska 37, tel. 41 372 34 00,
ul. Spółdzielcza 3, tel. 41 372 28 06,
ul. Armii Krajowej 22, tel. 41 372 79 20,
ul. Armii Krajowej 22, tel. 41 372 79 20,
ul. Łazienna 12, tel. 41 390 02 61,
ul. Odrowąża 5, tel. 41 372 27 02,
ul. Staszica 1, tel. 41 372 36 56,
Telefony zaufania :
116 111 – Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży
”Zadzwoń lub napisz, gdy coś Cię martwi, masz jakiś problem, nie masz z kim porozmawiać lub wstydzisz się o czymś opowiedzieć. codziennie od godziny 12.00 do 2.00 w nocy, wiadomość przez stronę
możesz przesłać całą dobę. Telefonu jest całkowicie bezpłatna.”
800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
Bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie w zakresie przeciwdziałania i pomocy psychologicznej dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności takie jak: agresja i przemoc w szkole, cybeprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, depresja i obniżony nastrój, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Ponadto terapeuci i prawnicy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę udzielają konsultacji w zakresie podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia przestępstw wobec dzieci,
w szczególności wykorzystywania seksualnego, oraz pomocy psychologicznejdla dzieci doświadczonych przemocą i wykorzystywaniem seksualnym i uczestniczących w charakterze świadków i pokrzywdzonych w procedurach prawnych. Telefon dostępny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 - 15:00.
800 12 12 12 – Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
„Tu również możesz zadzwonić, gdy nie wiesz z kim porozmawiać, a coś bardzo Cię martwi. Możesz tam także zgłaszać takie sytuacje, które według Ciebie są niesprawiedliwe i masz poczucie, że ktoś zachował się nie tak jak powinien – np. złamał prawo. Telefon jest bezpłatny i jest czynny od poniedziałku do piątku
od godziny 8:15 do 20:00 (połączenie bezpłatne). Jeśli zadzwonisz tam w godzinach nocnych i zostawisz informację o sobie i swój numer – konsultanci do Ciebie oddzwonią.”
116 000 - Całodobowy, bezpłatny telefon w sprawie zaginionego dziecka.
Telefon jest skierowany do rodziców i opiekunów, którym zaginęło dziecko, do zaginionych dzieci oraz do wszystkich osób, które mogą pomóc w ich odnalezieniu. Telefon 116000 działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu (połączenie bezpłatne).
800 120 002 – Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”
„Zadzwoń, jeśli ktoś w Twojej rodzinie krzywdzi Cię – bije lub obraża. Możesz tam opowiedzieć o swojej sytuacji i i dowiedzieć się gdzie szukać pomocy w Twoim otoczeniu. Bezpłatna pomoc dostępna przez całą dobę.”
801 199 990 - Ogólnopolski Telefon Zaufania „Narkotyki – Narkomania”
„Zadzwoń jeśli masz problemy z narkotykami, używasz ich, jesteś uzależniony
lub martwisz się o kogoś z Twojego otoczenia. Możesz tam uzyskać fachową poradę, a także informację o tym, jak pomóc sobie lub bliskiej osobie. Telefon jest czynny codziennie w godzinach od 16.00 do 21.00. Dzwoniąc płacisz tylko za pierwszy impuls połączenia.”