• PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA

    INFORMACJE DLA RODZICÓW

     

                 Procedury bezpieczeństwa i postępowania w sytuacji zagrożenia uczniów i pracowników ZPO      w Kazanowie” zostały uaktualnione w październiku 2017 roku i zawierają podstawowe informacje dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach zagrożenia :

     

    1. Ewakuacja uczniów i pracowników z budynku.    
    2. Zagrożenie atakiem terrorystycznym.
    3. Postępowanie w sytuacjach kryzysowych oraz w przypadku zagrożenia ucznia demoralizacją.
    4. Procedura postępowania wobec agresywnego zachowania ucznia.
    5. Procedura postępowania w przypadku, gdy uczeń znajduje się pod wpływem środków psychoaktywnych.
    6. Postępowanie wobec ucznia, który stał się ofiarą czynu karalnego.
    7. Postępowanie w przypadku licznych, nieusprawiedliwionych nieobecności.
    8. Postępowanie z chorym dzieckiem.
    9. Postępowanie z przewlekle chorym dzieckiem.
    10. Procedura „Niebieska Karta”.

     

        

    W załączeniu przedstawiamy WYCIĄG z „Procedur bezpieczeństwa i postępowania w sytuacji zagrożenia uczniów i pracowników ZPO w Kazanowie”, z którymi powinien zapoznać się rodzic lub inny opiekun prawny. Dokument zawiera również Wykaz osób i instytucji z danymi teleadresowymi, telefony zaufania,  do których można zgłosić się o  wsparcie w sytuacjach wymagających pomocy.

                                                                  

    Informujemy, że na terenie szkoły uruchomiona została tzw. anonimowa skrzynka na sygnały o niepokojących zjawiskach, gdzie informacje mogą przesyłać uczniowie i rodzice.

     

     

    Osoby trzecie bezzasadnie przebywające na terenie szkoły lub osoby zachowujące się niewłaściwie na terenie szkoły:

     

    1. Nauczyciel lub inny pracownik szkoły, który stwierdził bezzasadny fakt przebywania osoby trzeciej w szkole prosi o opuszczenie jej terenu, a w przypadku odmowy zawiadamia pracowników obsługi lub dyrektora szkoły.
    2. Nauczyciel lub inny pracownik szkoły, który stwierdził niewłaściwe zachowanie osoby trzeciej przebywającej w szkole stosuje słowne upomnienie, a w przypadku braku reakcji prosi o opuszczenie jej terenu  i zawiadamia o zdarzeniu dyrektora szkoły.
    3. W uzasadnionym przypadku dyrektor szkoły zawiadamia Policję lub Straż Miejską.        

    Uszkodzenie lub zniszczenie mienia szkolnego:

     

    1. Nauczyciel lub inny pracownik szkoły będący świadkiem zdarzenia podejmuje interwencję mającą na celu powstrzymanie dalszych działań sprawców, a następnie powiadamia wychowawcę lub pedagoga.
    2. W przypadku braku ustalenia sprawcy, osoba stwierdzająca uszkodzenie mienia ustala podstawowe okoliczności zdarzenia, a następnie informuje wychowawcę lub pedagoga.
    3. Wychowawca, a w przypadku jego nieobecności pedagog przeprowadza rozmowę dyscyplinującą ze sprawcą zdarzenia, ustala sposób jego ukarania i sporządza notatkę w dokumentacji pedagoga.
    4. Wychowawca lub pedagog informuje o zdarzeniu rodziców/opiekunów prawnych sprawcy. Zostaje ustalony sposób i termin naprawienia szkody.
    5. W przypadku stwierdzenia dużej szkody pedagog w porozumieniu z dyrektorem szkoły podejmuje decyzję o zawiadomieniu policji.

    Kradzieże na terenie szkoły:

     

    1. Nauczyciel prowadzący zajęcia lub wychowawca, po otrzymaniu informacji od ucznia o kradzieży, przeprowadza z poszkodowanym i świadkami rozmowę w celu ustalenia okoliczności  zdarzenia.
    2. Nauczyciel  podejmuje działania zmierzające do zwrotu skradzionego mienia poszkodowanemu,                z wyłączeniem jednak przeszukania domniemanego sprawcy.
    3. Nauczyciel, który podjął wstępną interwencję, przekazuje informację zdarzeniu wychowawcy klasy poszkodowanego i sprawcy, a w przypadku jego nieobecności pedagogowi.
    4. Wychowawca lub pedagog, jeżeli istnieje taka konieczność, kontynuują wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.
    5. Wychowawca lub pedagog przeprowadza rozmowę ze sprawcą zdarzenia oraz jego rodzicami/ opiekunami prawnymi. Rozmowa obejmuje informacje o ustalonych okolicznościach zdarzenia, ustalenie formy i terminu zwrotu skradzionego mienia , sposób ukarania sprawcy.
    6. Wychowawca lub pedagog przeprowadza rozmowę z poszkodowanym i jego rodzicami/ opiekunami prawnymi przekazując ustalenia podjęte podczas spotkania    ze sprawcą i jego rodzicami/ opiekunami prawnymi.
    7. W uzasadnionym przypadku pedagog i wychowawca w porozumieniu  z dyrektorem szkoły podejmują decyzję o zawiadomieniu policji. O tym fakcie informują rodziców/prawnych opiekunów poszkodowanego     i sprawcy.

     

     Postanowienia dodatkowe:

    • Szkoła nie odpowiada za przedmioty wartościowe, nie związane z procesem dydaktyczno - wychowawczo - opiekuńczym / np. telefony komórkowe, biżuterię, odtwarzacze MP3 i MP4, gry elektroniczne, zabawki, itp./.
    • Na lekcji wychowania fizycznego rzeczy  pozostawione są w szatni i zamykane na klucz, a uczniowie nie mają prawa podczas lekcji wchodzić do szatni.

    Posiadanie przez uczniów narzędzi, przedmiotów      i substancji niebezpiecznych oraz substancji psychoaktywnych:

     

    Niebezpieczne narzędzia,  przedmioty i substancje:

    Za przedmioty niebezpieczne uważa się: scyzoryki i noże, duże metalowe sygnety, łańcuchy, szpikulce, kije, lasery, gaz, straszaki broni, pałki gumowe lub plastikowe oraz inne niebezpieczne przedmioty, substancje chemiczne łatwopalne, wybuchowe i żrące, narkotyki, alkohol, nikotynę, leki psychotropowe, tzw. „dopalacze”.

     

    1. Nauczyciel lub inny pracownik szkoły, który jest świadkiem posiadania przez   ucznia   niedozwolonego   narzędzia  lub  substancji,  nakłania go do oddania niebezpiecznego przedmiotu i podejmuje działanie zmierzające do jego zabezpieczenia ( zachowując środki ostrożności deponuje w sekretariacie, gabinecie pedagoga lub zabezpiecza pomieszczenie, w którym znajduje się przedmiot przed dostępem innych uczniów).
    2. Jeżeli uczeń nie chce oddać przedmiotu lub substancji nauczyciel interweniujący natychmiast powiadamia wychowawcę, pedagoga, a w uzasadnionych sytuacjach dyrektora szkoły.
    3. Wychowawca bądź pedagog odbiera niebezpieczny przedmiot, przeprowadza rozmowę z uczniem wyjaśniając przyczyny przyniesienia tego przedmiotu, pouczając o grożącym niebezpieczeństwie
      oraz informując o sposobie ukarania.
    4. Wychowawca  lub pedagog informuje o zdarzeniu  rodziców/ opiekunów prawnych ucznia, wzywa ich do szkoły i jeżeli jest to prawnie możliwe, oddaje przedmiot  oraz  sporządza notatkę w dokumentacji pedagoga szkoły.
    5. W przypadku, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że jest to narkotyk lub przedmiot, którego posiadanie jest zabronione, dyrektor szkoły, pedagog lub interweniujący nauczyciel wzywa policję.

     

    Postępowanie w sytuacji podejrzenia, że uczeń znajduje się pod wpływem alkoholu lub innego środka psychoaktywnego:

     

    1. Nauczyciel odizolowuje ucznia od innych dzieci.
    2. Nauczyciel informuje o zdarzeniu pedagoga, wychowawcę lub dyrektora szkoły.
    3. Pedagog, wychowawca lub dyrektor informuje rodziców/ opiekunów prawnych ucznia i wzywa do szkoły. W przypadku odmowy przyjazdu rodziców lub niemożności skontaktowania się z rodzicami /prawnymi opiekunami, zawiadamia policję.
    4. W przypadku istnienia podejrzenia o zagrożeniu zdrowia i życia ucznia pedagog lub dyrektor szkoły wzywa karetkę pogotowia i policję.
    5. Pedagog odnotowuje zdarzenie w dokumentacji pedagoga szkoły.
    6. Wychowawca i pedagog przeprowadzają rozmowy z uczniem i jego rodzicami/ opiekunami prawnymi. Rozmowa obejmuje informacje o ustalonych okolicznościach zdarzenia, konsekwencjach zażywania środków psychoaktywnych, formie ukarania ucznia.
    7. W uzasadnionym przypadku pedagog w porozumieniu z dyrektorem szkoły powiadamia policję.

    Postępowanie w sytuacji posiadania bądź stwierdzenia palenia tytoniu/
    e-papierosa przez ucznia:

     

    1. Nauczyciel nakazuje uczniowi zwrot tytoniu/e-papierosa i informuje o zdarzeniu wychowawcę klasy.
    2. Wychowawca powiadamia o zdarzeniu rodziców /prawnych opiekunów ucznia oraz odnotowuje fakt w dokumentacji pedagoga szkoły.
    3. Wychowawca w porozumieniu z pedagogiem przeprowadza rozmowy z uczniem i jego rodzicami/ opiekunami prawnymi. Rozmowa obejmuje informacje o ustalonych okolicznościach zdarzenia, konsekwencjach palenia, formie ukarania ucznia.

    Wagary, powtarzające się nieusprawiedliwione nieobecności na lekcjach:

     

    Uczeń ma obowiązek przedstawić wychowawcy lub innemu nauczycielowi usprawiedliwienie za czas nieobecności natychmiast po powrocie do szkoły,
    ale nie później niż w ciągu tygodnia od momentu ustania absencji.

     

    Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, uczeń ma godziny nieusprawiedliwione, co wpływa na ocenę       z zachowania. Wszystkie godziny nieusprawiedliwione w terminie - uważane są za wagary.

     

    1. Wychowawca w przypadku opuszczania przez ucznia pojedynczych lekcji lub całych dni bez usprawiedliwienia każdorazowo informuje rodzica/prawnego opiekuna o   absencji i ustala przyczynę nieobecności.
    2. W przypadku utrudnionego kontaktu z rodzicami/ opiekunami prawnymi ucznia wychowawca wzywa ich do szkoły listem poleconym, którego kserokopię zachowuje.
    3. Wychowawca przeprowadza rozmowy z uczniem i jego rodzicami/ opiekunami prawnymi i odnotowuje ten fakt w dokumentacji pedagoga szkolnego. Rozmowa ma na celu przekazanie informacji  o  konsekwencjach opuszczania zajęć lekcyjnych, formie ukarania ucznia oraz zobowiązanie rodziców/ opiekunów prawnych do    większej kontroli  nad dzieckiem.
    4. Jeżeli został przez sąd przydzielony kurator społeczny, wychowawca powiadamia powyższej absencji ucznia również kuratora, a fakt odbycia rozmowy odnotowuje   w dokumentacji pedagoga szkoły.
    5. Jeżeli sytuacja powtarza się, wychowawca informuje dyrektora szkoły, który wzywa rodzica do spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego, wysyłając pisemne wezwanie listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.
    6. Jeżeli podjęte działania nie przynoszą pozytywnego skutku dyrektor szkoły kieruje sprawę na drogę postępowania egzekucyjnego.

     

    Postępowanie w przypadku licznych nieusprawiedliwionych nieobecności:

     

    1. Wychowawca monitoruje co miesiąc frekwencję uczniów w swojej klasie. Wprowadza stosowne zapisy w dzienniku lekcyjnym.
    2. Po opuszczeniu przez ucznia takiej liczby godzin dydaktycznychbez usprawiedliwienia, która jest równa tygodniowemu wymiarowi wynikającemu z planu nauczania dla danego oddziału, uczeń otrzymuje upomnienie na forum klasy.
    3. Wychowawca przeprowadza z uczniem indywidualną rozmowę, informuje rodzica o zaistniałej sytuacji oraz odnotowuje interwencję w dokumentacji wychowawcy.
    4. Po opuszczeniu przez ucznia kolejnych godzin lekcyjnych, przeprowadzana jest rozmowa wychowawcy z uczniem w obecności dyrektora szkoły, pedagoga lub psychologa i rodzica. Zawarty jest kontrakt dotyczący systematycznego uczęszczania do szkoły.
    5. Opuszczenie kolejnych godzin lekcyjnych skutkuje tym, że  dyrektor szkoły na wniosek wychowawcy udziela uczniowi pisemnej nagany w obecności rodzica.
    6. W przypadku nieskuteczności wcześniejszych działań i w sytuacji, kiedy rodzice (opiekunowie prawni) ucznia nie kontaktują się ze szkołą lub liczba opuszczonych godzin zajęć edukacyjnych jest bardzo wysoka, pedagog szkolny, w porozumieniu z dyrektorem szkoły, podejmuje kolejno następujące działania:zwraca się do Policji z prośbą o interwencję dzielnicowego;
    • wysyła upomnienie (kopia upomnienia zostaje w dokumentacji szkolnej);
    • wysyła zawiadomienie do gminy o nieuczęszczaniu ucznia do szkoły – rozpoczyna się postępowanie egzekucyjne, urząd gminy może ukarać rodzinę grzywną;
    • zwraca się do Sądu Rejonowego – Wydział Rodzinny i Nieletnich – z prośbą o wgląd w opiekę oraz wyznaczenie kuratora sądowego.

    Oddalenie się ucznia od grupy w czasie wycieczki szkolnej na terenie miasta
    i poza miejscem zamieszkania:

     

    1. Opiekun grupy/ kierownik wycieczki ustala okoliczności oddalenia i podejmuje natychmiastowe poszukiwania zaginionego ucznia:
    • poza miejscem zamieszkania poszukiwanie podejmuje kierownik wycieczki, a grupa z opiekunami pozostaje w ustalonym miejscu
    • w miejscu zamieszkania opiekun grupy telefonicznie informuje dyrekcję szkoły, która deleguje osobę do doprowadzenia grupy do szkoły, a opiekun podejmuje poszukiwania.                                                                                                                                                                                                                                  2.Po odnalezieniu ucznia opiekun grupy/ kierownik wycieczki:
    • wyjaśnia przyczyny, które doprowadziły do takiej sytuacji,
    • uświadamia odnalezionej osobie konsekwencje jej zachowania,
    • jeśli oddalenie było nieświadome, przypomina regulamin wycieczki
      i udziela uczniowi upomnienia,
    • jeśli oddalenie było świadome – przypomina regulamin wycieczki
      i informuje ucznia o sposobie ukarania,
    • informuje  rodziców/ opiekunów prawnych.                                                                                                                                                                                                                                                                                3.Jeśli  poszukiwania ucznia są bezskuteczne, opiekun/kierownik grupy   informuje policję, dyrektora szkoły  i rodziców/opiekunów prawnych.                                                                                                                                                                                                                                                                                    4.Jeśli oddalenie od grupy będzie się powtarzało, uczestnictwo ucznia w następnej imprezie  turystycznej zostaje zawieszone.

     

    Samowolne oddalenie się dziecka ze świetlicy: 

     

    1. Nauczyciel świetlicy ustala okoliczności oddalenia i podejmuje natychmiastowe poszukiwania zaginionego ucznia, odnotowuje w dokumentacji jego nieobecność. W przypadku, jeśli pełni opiekę jednoosobowo, powiadamia o fakcie dyrekcję szkoły.         
    2. Po odnalezieniu ucznia nauczyciel udziela mu upomnienia i informuje o konsekwencjach złamania zasad regulaminu oraz  informuje o zaistniałym fakcie rodziców/ opiekunów  prawnych oraz wychowawcę klasy.
    3. W przypadku nieodnalezienia dziecka nauczyciel świetlicy informuje o fakcie dyrektora szkoły, rodziców /opiekunów prawnych.
    4. Jeśli dalsze poszukiwania podjęte przez szkołę i rodziców nie przynoszą   oczekiwanego rezultatu, dyrektor szkoły powiadamia policję.
    5. Jeżeli zachowanie powtarza się nauczyciel świetlicy informuje pedagoga  i  wychowawcę klasy, którzy      w porozumieniu z rodzicami podejmują działania   zapobiegawcze.

     

     

    Zachowanie uniemożliwiające prowadzenie lekcji ( wulgarne zachowanie 
    w stosunku do rówieśników i nauczycieli, głośne rozmowy, chodzenie po sali, brak reakcji na polecenia nauczyciela itp.)

     

    1. Nauczyciel prowadzący zajęcia upomina słownie ucznia, przeprowadza z nim rozmowę, a w przypadku braku reakcji, informuje o zachowaniu rodziców/ opiekunów ucznia osobiście lub wpisując odpowiednią notatkę do zeszytu korespondencji lub zeszytu przedmiotowego. Na kolejnej lekcji kontroluje fakt zapoznania się rodzica z notatką.
    2.  W sytuacji wymagającej natychmiastowej interwencji innych osób nauczyciel powiadamia pedagoga lub dyrektora szkoły.
    3. Nauczyciel prowadzący zajęcia informuje o zdarzeniu wychowawcę i sporządza odpowiednią notatkę w dzienniku lekcyjnym.
    4. Wychowawca przeprowadza rozmowę z uczniem oraz jego rodzicami/ opiekunami prawnymi i wymierza kary.
    5. W przypadku braku poprawy zachowania wychowawca w porozumieniu
       i w obecności nauczyciela prowadzącego i pedagoga przeprowadza rozmowę z uczniem oraz jego rodzicami/opiekunami prawnymi. W przypadkach trudnych konsultuje się z zespołem wychowawczym w celu podjęcia działań zmierzających do zdyscyplinowania ucznia.

     

     

    Zachowania agresywne uczniów  w stosunku do rówieśników:

     

    1. Nauczyciel szkoły przerywa zachowanie agresywne, którego jest świadkiem  i jeżeli jest taka możliwość przeprowadza wstępną rozmowę z uczniem i ustala okoliczności zdarzenia. 
    2. Nauczyciel informuje wychowawcę o zdarzeniu i wstępnych ustaleniach, a w uzasadnionych przypadkach pedagoga.
    3. Wychowawca przeprowadza rozmowę z uczniem, sporządza notatkę w dzienniku lekcyjnym i wymierza karę stosowną do zaistniałej sytuacji.
    4. Wychowawca informuje poprzez wpis do zeszytu informacyjnego rodziców/ opiekunów  prawnych ucznia o zdarzeniu i formie wymierzonej kary.
    5. Jeżeli zachowania agresywne powtarzają się, wychowawca informuje pedagoga szkolnego,  który podejmuje inne działania:
    • przeprowadza rozmowę interwencyjną w obecności rodziców
      i policjanta ds. nieletnich,
    • wnioskuje o zwołanie zespołu wychowawczego, który ustali dalszą strategię działań.                                                                                                                                                                                                   6.Pedagog sporządza z podjętych działań notatki umieszczone w dokumentacji pedagoga.                                                                                                                                                                                                  7.W sytuacji, kiedy  uczeń w dalszym ciągu stwarza zagrożenie dla innych uczniów, pedagog szkolny w porozumieniu z dyrektorem szkoły i wychowawcą ucznia kieruje wniosek do sądu rodzinnego o zastosowanie środka  wychowawczego zapobiegającego  demoralizacji ucznia.

     

    Postępowanie w przypadku agresji ucznia wobec nauczyciela, pracownika szkoły, innych osób dorosłych przebywających w szkole:

     

    1. Nauczyciel/ pracownik szkoły/ inna osoba informuje o zdarzeniu pedagoga lub dyrektora szkoły.
    2. Pedagog ustala przebieg zajścia i świadków zdarzenia. Sporządza notatkę w    dokumentacji pedagoga.
    3. Pedagog wzywa do szkoły rodziców / opiekunów prawnych ucznia, informuje zdarzeniu i dalszym postępowaniu wobec ucznia.
    4. W uzasadnionych przypadkach pedagog szkoły wnioskuje o zwołanie zespołu wychowawczego, który ustali dalszą strategię działań.
    5. W sytuacji wyjątkowej np. zagrożenia życia, (w razie nieobecności dyrektora) nauczyciel/ pracownik szkoły zawiadamia niezwłocznie o zdarzeniu policję.

    Postępowanie w przypadku agresywnego zachowania pracownika szkoły wobec ucznia:

     

    1. Po uzyskaniu informacji o zdarzeniu od ucznia/rodzica/pracownika szkoły, dyrektor szkoły przeprowadza niezwłocznie postępowanie wyjaśniające.
    2. Dyrektor szkoły podejmuje przewidziane prawem działania wobec pracownika i informuje o nich rodziców/prawnych opiekunów ucznia.

          3.Dyrektor sporządza z podjętych działań notatkę i umieszczoną w dokumentacji zdarzeń.     

     

     

    Postępowanie w przypadku agresywnego  zachowania rodziców i innych osób dorosłych przebywających na terenie szkoły wobec uczniów:

     

     1. Nauczyciel/ pracownik szkoły podejmuje próbę przerwania zachowania  agresywnego i wstępnego rozpoznania okoliczności zdarzenia.

      2. Nauczyciel/ pracownik szkoły powiadamia dyrektora szkoły o zaistniałej sytuacji.

      3. W przypadku gdy osoba dorosła nie zaprzestała zachowania agresywnego, dyrektor szkoły zawiadamia policję.

      4. W sytuacji wyjątkowej np. zagrożenia życia, (nieobecności dyrektora) nauczyciel/ pracownik szkoły niezwłocznie powiadamia policję.

    Postępowania wobec ucznia, który stał się ofiarą czynu karalnego:

     

    1. Nauczyciel udziela pierwszej pomocy lub zapewnia jej udzielenie, wzywa   pielęgniarkę, a w razie konieczności karetkę pogotowia.
    2. Nauczyciel niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły i pedagoga oraz rodziców/ opiekunów prawnych ucznia. 
    3. Pedagog w porozumieniu z dyrektorem szkoły powiadamia policję i ustala okoliczności i ewentualnych świadków zdarzenia. Uzyskane informacje przekazuje policji i rodzicom/prawnym opiekunom. Z podjętych działań sporządza notatkę umieszczoną w dokumentacji pedagoga.

     

    Postępowanie wobec ucznia - sprawcy czynu karalnego lub przestępstwa, (rozbój, uszkodzenie ciała, itp.):

     

    1. Nauczyciel niezwłocznie informuje o zdarzeniu  pedagoga oraz dyrektora szkoły i  jeśli   jest to możliwe, zatrzymuje i przekazuje sprawcę. Dyrektor szkoły wzywa policję.
    2. Nauczyciel zabezpiecza ewentualne dowody przestępstwa lub przedmioty pochodzące z przestępstwa i przekazuje policji. 
    3. Pedagog w porozumieniu z nauczycielem lub wychowawcą ustala wstępnie okoliczności czynu, świadków zdarzenia i przekazuje te informacje policji.
    4. Pedagog  powiadamia rodziców / opiekunów prawnych ucznia- sprawcy i sporządza w dokumentacji pedagoga.              
    5. Pedagog jest obecny podczas wykonywania czynności przez policję przewidzianych   prawem.

     

    Brak kontaktu z rodzicami/ opiekunami prawnymi ucznia:

             

    1. W przypadku, gdy rodzic/opiekun prawny nie kontaktuje się z wychowawcą w czasie wyznaczonym, wychowawca prosi rodzica/ opiekuna prawnego o przybycie do szkoły, wykorzystując różne formy nawiązywania kontaktu z rodzicem: wpis do zeszytu wychowawczego, kontakt telefoniczny, wizyta           w domu. Podjęte działania dokumentuje w dzienniku lekcyjnym.
    2. W przypadku braku reakcji ze strony rodzica/ opiekuna prawnego wychowawca wysyła list polecony za potwierdzeniem odbioru.  
    3. W przypadku, gdy rodzic/ opiekun prawny nadal nie reaguje na wezwanie, wychowawca w porozumieniu z pedagogiem i dyrektorem szkoły podejmuje dalsze przewidziane prawem działania.

    Korzystanie z telefonu komórkowego oraz innych

    urządzeń elektronicznych  podczas zajęć

    szkolnych :

         

    W szkole obowiązuje zakaz korzystania przez uczniów  z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych podczas obowiązkowych zajęć lekcyjnych
    oraz zajęć pozalekcyjnych. Urządzenia te muszą być wyłączone lub wyciszone
    i schowane.

    W szczególnych sytuacjach, nauczyciel może udzielić zgody na skorzystanie przez ucznia z telefonu komórkowego podczas zajęć. 
             

    1. Wychowawcy informują uczniów na początku roku szkolnego o warunkach korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych podczas pobytu w szkole.
    2. Nauczyciel, który stwierdzi, że uczeń korzysta z telefonu komórkowego lub innych urządzeń elektronicznych podczas zajęć, ustnie upomina ucznia i wydaje polecenie wyłączenia i schowania urządzenia.
    3. Nauczyciel lub wychowawca informuje o zdarzeniu  rodziców / opiekunów prawnych ucznia

    Postępowanie wobec ofiar i sprawców cyberprzemocy:

     

    1. Nauczyciel, któremu zgłoszony został przypadek cyberprzemocy, informujeo zdarzeniu wychowawcę, a ten pedagoga.
    2. Wychowawca w porozumieniu z  pedagogiem przeprowadza rozmowę z ofiarą cyberprzemocy, udziela jej wsparcia i porady, ustala okoliczności zdarzenia i ewentualnych świadków.
    3. Wychowawca i pedagog przy udziale nauczyciela informatyki zabezpieczają dowody i jeżeli to możliwe, ustalają tożsamość sprawcy cyberprzemocy.
    4. Wychowawca w porozumieniu z pedagogiem  informuje o zdarzeniu rodziców/ opiekunów   prawnych poszkodowanego i sprawcy ( jeżeli jest znany
      i nieletni).
    5. Jeżeli sprawca cyberprzemocy jest uczniem szkoły, wychowawca stosuje karę zgodnie ze statutem szkoły.
    6. W innych  przypadkach pedagog w  porozumieniu z dyrektorem szkoły zawiadamia policję. Sporządza notatkę przechowywaną w dokumentacji pedagoga.
    7. Wychowawca i pedagog monitorują sytuację ucznia (ofiary), sprawdzając,
      czy nie są wobec niego podejmowane działania przemocowe bądź odwetowe ze strony sprawcy.

     

     

    Podstawa prawna:

     

    1. Ustawa z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz.U. z 2004r. Nr 256 poz. 2572 ze zm.)
    2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 18 sierpnia 20015r. w sprawie szczegółowych form działalności wychowawczej i zapobiegawczej   wśród dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem (Dz.U. 2015poz.1249)
    3. art. 6. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r. poz. 191)
    4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 roku w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U.  z 2017 r. Nr 0, poz. 1591)
    5. Ustawa z dnia 26 października 1982 roku o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2010 r. Nr 33 poz. 178)
    6. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 roku Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9 poz. 59 ze zm.)
    7. Ustawa z 6 czerwca 1997 roku Kodeks karny (Dz. U. Nr 88 poz. 553 ze zm.)
    8. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 roku
      w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach                           ( Dz. U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.)
    9. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Nr 179 poz. 1485 ze zm.)
    10. Zarządzenie 18 Komendanta Głównego Policji z 25.05.2014 roku w sprawie metod i form wykonywania zadań przez policjantów w zakresie przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości nieletnich                      ( Dz. Urz. Z 2014 poz. 14)
    11. Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości
      i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn.: Dz.U. 2007 nr 70, poz. 473 ze zm)

     

     

     

    Wykaz osób i instytucji z danymi teleadresowymi  do których można zgłosić się o  wsparcie w sytuacjach wymagających
    pomocy:

     

    1. Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kazanowie

    Paweł Milcarek,  tel. 41 372 36 12,

    1. Pedagog Zespołu Placówek Oświatowych w Kazanowie

    Marzena Czapelska, tel. 41 372 36 12,

    1. Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Końskich

    ul. Krakowska 37, tel. 41 372 34 00,

    1. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich

    ul. Spółdzielcza 3, tel. 41 372 28 06,

    1. Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Końskich

    ul. Armii Krajowej 22, tel. 41 372 79 20,

    1. Zespół ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie M i G Końskie

    ul. Armii Krajowej 22, tel. 41 372 79 20,

    1. Komenda Powiatowa Policji w Końskich

    ul. Łazienna 12, tel. 41 390 02 61,

    1. Sąd Rejonowy III Wydział Rodzinny i Nieletnich w Końskich

    ul. Odrowąża 5, tel. 41 372 27 02,

    1. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddz. w Końskich

    ul. Staszica 1, tel. 41 372 36 56,

     

     

    Telefony zaufania :

     

    116 111 – Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży

                    
    ”Zadzwoń lub napisz, gdy coś Cię martwi, masz jakiś problem, nie masz z kim porozmawiać lub wstydzisz się o czymś opowiedzieć.  codziennie od godziny 12.00 do 2.00 w nocy, wiadomość przez stronę 

    https://116111.pl/

     możesz przesłać całą dobę. Telefonu jest całkowicie bezpłatna.”

     

    800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

    Bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie w zakresie przeciwdziałania i pomocy psychologicznej dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności takie jak: agresja i przemoc w szkole, cybeprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, depresja i obniżony nastrój, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Ponadto terapeuci i prawnicy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę udzielają konsultacji w zakresie podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia przestępstw wobec dzieci,
    w szczególności wykorzystywania seksualnego, oraz pomocy psychologicznejdla dzieci doświadczonych przemocą i wykorzystywaniem seksualnym i uczestniczących w charakterze świadków i pokrzywdzonych w procedurach prawnych. Telefon dostępny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 - 15:00.

    800 12 12 12 – Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

     
    „Tu również możesz zadzwonić, gdy nie wiesz z kim porozmawiać, a coś bardzo Cię martwi. Możesz tam także zgłaszać takie sytuacje, które według Ciebie są niesprawiedliwe i masz poczucie, że ktoś zachował się nie tak jak powinien – np. złamał prawo. Telefon jest bezpłatny i jest czynny od poniedziałku do piątku
    od godziny 8:15 do 20:00 (połączenie bezpłatne). Jeśli zadzwonisz tam w godzinach nocnych i zostawisz informację o sobie i swój numer – konsultanci do Ciebie oddzwonią.”
     

    116 000 - Całodobowy, bezpłatny telefon w sprawie zaginionego dziecka.

     

    Telefon jest skierowany do rodziców i opiekunów, którym zaginęło dziecko, do zaginionych dzieci oraz do wszystkich osób, które mogą pomóc w ich odnalezieniu. Telefon 116000 działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu (połączenie bezpłatne). 

     

    http://www.zaginieni.pl/ 

     

    800 120 002 – Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia 

     

    „Zadzwoń, jeśli ktoś w Twojej rodzinie krzywdzi Cię – bije lub obraża. Możesz tam opowiedzieć o swojej sytuacji i i dowiedzieć się gdzie szukać pomocy w Twoim otoczeniu. Bezpłatna pomoc dostępna przez całą dobę.”

     

    801 199 990 - Ogólnopolski Telefon Zaufania „Narkotyki – Narkomania”

     

    „Zadzwoń jeśli masz problemy z narkotykami, używasz ich, jesteś uzależniony
    lub martwisz się o kogoś z Twojego otoczenia. Możesz tam uzyskać fachową poradę, a także informację o tym, jak pomóc sobie lub bliskiej osobie. Telefon jest czynny codziennie w godzinach od 16.00 do 21.00. Dzwoniąc płacisz tylko za pierwszy impuls połączenia.”